Sześć sposobów obróbki I wykończeń wycisków aluminiowych
Wyciski aluminiowe są powszechnie używane w różnych gałęziach przemysłu. Wytrzymałe i wysokiej jakości wyciski, odporne na korozję, produkowane niskim nakładem mają szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym czy elektrycznym.
Poniżej przedstawiamy sześć sposobów na konserwację i wykończenie powierzchni aluminiowych na każdy projekt.
- Przygotowanie
Jeśli chcesz pokryć wycisk aluminiowy farbą, należy uprzednio wyczyścić jego powierzchnię. W zależności od potrzeb, stosuje się tu odtłuszczanie, stosując rozmaite detergenty, lub np. piaskowanie. Kolejnym przykładem oczyszczania jest anodynowanie – proces, podczas którego metal zanurzany jest w roztworach kwasów. Jest to tani i szybki proces, pozwalający na oszczedność energii jak i dalszych kosztów.
- Mechaniczne wykończenia
Mechaniczne wykończenia jak polerowanie, szlifowanie, piaskowanie czy polerowanie wibracyjne aluminium daje bardzo dobre efekty i nie wymaga dalszych wykończeń.
https://www.poeton.co.uk/treatments.
- Anodowanie
Anodowanie powoduje wytworzenie się cienkiej, przezroczystej ochronnej warstwy tlenku na powierzchni aluminium. Warstwa ta znakomicie chroni metal przed korozją, dodatkowo ułatwia pokrywanie metalu farbami czy klejami.
- Rozjaśnianie
Rozjaśnianie aluminium to proces polegający na zanurzaniu wycisku aluminiowego w gorącym roztworze kwasu azotowego i fosforowego, dzięki czemu metal zyskuje połyskliwą lustrzaną powierzchnię.
- Malowanie
Farby i lakiery do metali zapewniają jednolitą, gładką powierzchnię, dostosowaną do konkretnych wymogów projektu. Mimo, iż farby mogą zawierać lotne związki organiczne, zostają one usunięte w trakcie procesu wypalania.
6. Malowanie proszkowe
Proces malowania proszkowego jest bezpieczniejszy niż malowanie płynną farbą, gdyż proszkowana farba nie zawiera rozpuszczalników. Jest to zarówno czysty proces jak i oszczędny. Proszek nakładany na metal daje gładką równomierną powierzchnię bez zacieków. Proszkowanie jest również bardzo oszczędnym procesem, a poprawki malarskie są niezwykle rzadko wymagane.