Sześć sposobów obróbki I wykończeń wycisków aluminiowych

Wyciski aluminiowe są powszechnie używane w różnych gałęziach przemysłu. Wytrzymałe i wysokiej jakości wyciski, odporne na korozję, produkowane niskim nakładem mają szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym czy elektrycznym.

Poniżej przedstawiamy sześć sposobów na konserwację i wykończenie powierzchni aluminiowych na każdy projekt.

  1. Przygotowanie

Jeśli chcesz pokryć wycisk aluminiowy farbą, należy uprzednio wyczyścić jego powierzchnię. W zależności od potrzeb, stosuje się tu odtłuszczanie, stosując rozmaite detergenty, lub np. piaskowanie. Kolejnym przykładem oczyszczania jest anodynowanie – proces, podczas którego metal zanurzany jest w roztworach kwasów. Jest to tani i szybki proces, pozwalający na oszczedność energii jak i dalszych kosztów.

  1. Mechaniczne wykończenia

Mechaniczne wykończenia jak polerowanie, szlifowanie, piaskowanie czy polerowanie wibracyjne aluminium daje bardzo dobre efekty i nie wymaga dalszych wykończeń.

https://www.poeton.co.uk/treatments.

  1. Anodowanie

Anodowanie powoduje wytworzenie się cienkiej, przezroczystej ochronnej warstwy tlenku na powierzchni aluminium. Warstwa ta znakomicie chroni metal przed korozją, dodatkowo ułatwia pokrywanie metalu farbami czy klejami.

  1. Rozjaśnianie

Rozjaśnianie aluminium to proces polegający na zanurzaniu wycisku aluminiowego w gorącym roztworze kwasu azotowego i fosforowego, dzięki czemu metal zyskuje połyskliwą lustrzaną powierzchnię.

  1. Malowanie

Farby i lakiery do metali zapewniają jednolitą, gładką powierzchnię, dostosowaną do konkretnych wymogów projektu. Mimo, iż farby mogą zawierać lotne związki organiczne, zostają one usunięte w trakcie procesu wypalania.

6. Malowanie proszkowe

Proces malowania proszkowego jest bezpieczniejszy niż malowanie płynną farbą, gdyż proszkowana farba nie zawiera rozpuszczalników. Jest to zarówno czysty proces jak i oszczędny. Proszek nakładany na metal daje gładką równomierną powierzchnię bez zacieków. Proszkowanie jest również bardzo oszczędnym procesem, a poprawki malarskie są niezwykle rzadko wymagane.